Warsztat interaktywny Rozwijanie zaangażowania pracowników - Leni Wildflower

http://www.doradca.com.pl/x.php/1,323/Warsztat-interaktywny-Rozwijanie-zaangazowania-pracownikow-Leni-Wildflower.html

Spotkaliśmy się z naszymi klientami na warsztacie z Leni Wildflower, wybitnym coachem i autorką książek The Handbook of Knowledge-Based Coaching: From Theory to Practice (2011) i The Hidden History of Coaching (2013)...

 

„Jak wygląda zaangażowana organizacja?” . Tym pytaniem Leni rozpoczęła warsztat i poprosiła o wybór zdjęcia z serii rozłożonych obrazów na stołach.

„Wybierz obraz odzwierciedlający obecne zaangażowanie w Twojej Firmie?” uczestnicy ponownie poszukiwali w dziesiątkach  obrazów tego, co odzwierciedla  kulturę organizacyjną, w której obecnie pracują.  Dla niektórych było to zdjęcie elektronicznego układu scalonego, dla innych obraz ptaków siedzących na linii energetycznej i zrywających się do lotu…

Badania pokazują, że na zaangażowanie pracowników wpływają takie czynniki jak: duma, pozytywny stosunek do organizacji, wiara w misję oraz przekonanie, że firma umożliwia pracownikowi rozwój i pokonywanie własnych ograniczeń.

„Jak wzmocnić i utrzymać zaangażowanie pracowników?” Nad tą kwestią uczestnicy pracowali dzieląc się pomysłami i odważnymi koncepcjami na wzmacnianie zaangażowania. W trakcie prac Leni dzieliła się swoją wiedzą z najnowszych badań w tym obszarze. Zarażając nas swoją pozytywną energią i otwartością sprawiła, że warsztat upłynął w serdecznej atmosferze z nutą amerykańskiego poczucia humoru.

Jakie praktyczne narzędzie zyskali uczestnicy? Praca w parach z modelem OSCAR, okazała się strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy przećwiczyli narzędzie menadżerskie - rozmowę coachingową, która w praktyce zajmuje 15 minut. Co zyskali dzięki temu? Narzędzie, które pomaga przeanalizować konkretną sytuację, a następnie oszacować konsekwencje oraz wybory poszczególnych opcji na rozwiązanie problemu. Jednocześnie oddając pracownikowi autonomię i odpowiedzialność za wdrożenie rozwiązania.

Dlaczego takie rozmowy menadżerskie są ważne? Czy skuteczniejszy jest szef „motywator” czy „szef troskliwy”? „Wymagający czy miły facet”? Z badań cytowanych przez Leni okazało się, że najskuteczniejsze dla zwiększenia zaangażowania pracowników jest połączenie obu podejść.

Z jakim praktycznym narzędziem opuścili warsztat HRowcy? Z zestawem pytań pomagających skonstruować metodę badania poziomu zaangażowania pracowników.

Co zyskali uczestnicy na poziomie osobistym? Odpowiedź na pytania: co dobrego wnosisz do swojego zespołu,  co w twojej pracy inspiruje cię najbardziej, co według ciebie twój zespół robi najlepiej, jaką najważniejszą rzecz twoja organizacja wniosła w twoje życie.

Serdeczne podziękowania dla Leni za zastrzyk inspiracji!