Wycena wartości godziwej

http://www.doradca.com.pl/x.php/1,57/Wycena-wartosci-godziwej.html

Wycena wartości godziwej jest dokonywana na potrzeby sprawozdawczości finansowej prowadzonej zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR nr 16) oraz polską ustawą o rachunkowości. Według MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” wartością godziwą jest kwota, za jaką na warunkach rynkowych składnik aktywów mógłby zostać wymieniony pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami transakcji. Taką samą definicję wartości godziwej należałoby również przypisać szacowaniu wartości godziwej na potrzeby polskiej sprawozdawczości.

Zgodnie z przyjętymi zasadami wyceny składników majątkowych (w tym także maszyn i urządzeń) wartość rynkową określa się zwyczajowo przy zastosowania jednego z dwóch sposobów wyceny:

W przypadku braku możliwości oszacowania wartości godziwej według wymienionych powyżej zasad, powszechnie stosowaną metodą wyceny jest podejście kosztowe - poprzez określenie kosztu odtworzenia w warunkach rynkowych. Metoda ta jest powszechnie stosowaną i wymaganą metodą wyceny w celu określania wartości rynkowej (w tym również i wartości godziwej) środków trwałych, szczególnie w przypadku braku powszechnego rynku oraz indywidualności wycenianych rozwiązań.

Wycena wartości godziwej jest wykonywana z udziałem biegłego rzeczoznawcy majątkowego.