Historia

Firma Doradca została założona we wrześniu 1985 roku. Działaliśmy początkowo w formie spółdzielni, założonej przez grupę ekonomistów i prawników, określaną często mianem "gdańskich liberałów" (wielu z nich odegrało kilka lat później całkiem znaczące role w kształtowaniu polskiej rzeczywistości), przy aktywnym wsparciu podziemnej Solidarności.

Mieszcząca się w Sopocie Spółdzielnia Doradca zajmowała się doradztwem ekonomicznym dla sektora spółdzielczego, zakładaniem joint ventures, wartościowaniem pracy oraz doradztwem podatkowym, także dla pojawiającego się sektora prywatnego. W końcu lat osiemdziesiątych nową sferą stało się doradztwo dla inwestorów zagranicznych i pierwsze znaczące analizy opłacalności inwestycji, w tym dla Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC).

Pionierskie doświadczenia Doradcy zostały uwzględnione przez Harvard University, który w roku 1992 opublikował na nasz temat studium przypadku (case study); pewnie niewiele firm polskich może się pochwalić podobną publikacją.

W 1991 roku dział doradztwa wyodrębnił się ze spółdzielni, dając początek spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Doradca Consultants Ltd., utworzonej z udziałem renomowanego banku inwestycyjnego Lazard Freres et Cie z Paryża oraz konsultantów. Rok później firma przeniosła się do własnego budynku biurowego w Gdyni. Wkrótce publikowane przez renomowane czasopisma gospodarcze rankingi zaczęły wymieniać Doradcę jako jedną z największych w naszym kraju pod względem obrotów firm doradczych w zakresie zarządzania.

Od roku 1992 rozszerzyliśmy poza Polskę obszar działania Doradcy, zaczynając pracę w Niżnym Nowgorodzie i Wołgogradzie (Rosja). W kolejnym roku założyliśmy spółki Doradca East z siedzibą w Wołgogradzie oraz Doradca Auditors, które zajmuje się weryfikacją sprawozdań finansowych. Stopniowo rozwijaliśmy nowe rodzaje usług: zarządzanie jakością, środowiskiem, szkolenia na licencji Huthwaite, zarządzanie projektami.

Obecnie kontrolny pakiet udziałów Doradcy należy do partnerów-konsultantów.

 

Harvard University: case study na temat naszej firmy (1992).

 

wersja do drukuwersja do druku